Güncel Haberler

Patlamış Mısır Kilo Aldırır Mı? Patlamış Mısır Kilo Yapar Mı?

Patlamış mısır şişmanlatır mı?

Patlamış mısır yüksek kalorili atıştırmalıklardan biridir. Tuz ve yağ içeriği yüksek olduğu için sağlıksız olduğunu söyleyebiliriz. Diyete uygun ve ölçülü olarak hazırlanan patlamış mısır kilo alımına neden olmasa da satılan yağlı ve tuzlu patlamış mısır kilo alımına neden olabilir. Patlamış mısır yemek istiyor ama kilo almak istemiyorsanız evde hazırlayıp yağsız, tuzsuz pişirmelisiniz. Ayran veya bitki çayı tüketerek atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Patlamış mısır şişmanlatır mı?

Açık havada satılan patlamış mısır, çok yağlı ve çok tuzlu olduğundan sağlıksız kabul ediliyor. Fazla miktarda tüketildiğinde kilo alımına ve ödem oluşmasına neden olur. Patlamış mısır yemek isteyenler evde biraz yağ ve tuzla patlatabilirler ama çok sık değil. Bu sayede dilediğiniz besini yiyebilir ve sağlıksız bir şekilde tüketmemiş olursunuz.

Patlamış mısırın beslenme bilgileri

Yağda pişirilmiş 100 gram patlamış mısırda 33 gram karbonhidrat, 10 gram yağ, 4 gram protein ve 5 gram lif bulunur. Ayrıca patlamış mısırın 60 gramlık porsiyonu toplamda 250 kalori içermektedir. 1 tabak patlamış mısır yerseniz 370 kalori, 100 gramı ise 410 kalori olacaktır.

Patlamış mısırın zararlı etkileri nelerdir?

Tuz ve yağ yemek pişirmede kullanıldığından aşırı miktarda tüketildiğinde ciltte sivilce oluşumuna neden olabilir. Sivilce oluşumuna neden olduğu için göbek ve bel bölgesinde yağlanmaya neden olur. Tuzlu bir besin olduğundan kontrolsüz ve aşırı tüketildiği takdirde vücutta ödem oluşmasına neden olur.

Küçük taneli yapıya sahip olduğundan küçük çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanması gereken bir besindir. Ev yapımı patlamış mısıra daha az yağ ve tuz eklenirse sık olmasa da tüketebilirsiniz. Ancak mikrodalgada pişirmeye uygun hazır patlamış mısır oldukça zararlıdır. Hızlı patlamaya neden olan bazı sentetik kimyasallar içerdiğinden sağlıklı değildir.

Bu şekilde tüketirseniz kilo aldırmaz! Diyet listenize ekleyin! Patlamış mısırın bilinmeyen 5 faydası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu