Pazar, Temmuz 14

Saç ekiminde “gizli” tehlike! “Gençlerde daha ölümcül ve sonuçları daha kötü”

Uzmanlar, son yıllarda gündeme gelen ve dünya çapında etkili olan Kovid-19 salgını sonrasında sıklığı artan antikoagülanlara karşı uyarıda bulunuyor. Çeşitli kalp sorunları olan kişiler için gerekli olsa da antikoagülanların tıbbi denetim olmadan gelişigüzel kullanılmasının insanların hayatını riske atabileceği belirtiliyor. Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Belen de vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Yerli ve yabancı pek çok vatandaşın yaptırdığı saç ekiminin kan sulandırıcı etkisinden bahseden Prof. Dr. Belen, işlem nedeniyle kişilerin kendi kendilerine antikoagülan ilaçlarını bırakması veya başlatması konusunda sıkıntı yarattığını bildirdi.

AW244493_02

“DOKTORUNUZA SORULMADAN DURDURMAK VEYA DEVAM ETMEK HATADIR”

Kardiyoloji Uzmanı Prof., antikoagülanların hayati etkileri olduğunu, doktora danışmadan kullanılmasının veya kesilmesinin yanlış olduğunu belirtiyor. Dr. Erdal Belen, “Antikoagülan konusu çok hayati, kimine göre hayat kurtarıcı, kimine göre bunaltıcı olabiliyor. Çeşitli antikoagülanlar vardır; Çok daha hafifleri var, daha ağırları var. Bacağınızda kardiyovasküler, serebrovasküler veya damar tıkanıklığı varsa, stent takıldıysa, bypass geçirdiyseniz ömür boyu antikoagülan kullanmak zorundayız. Ayrıca bazı kalp ritim bozukluklarında, bacaklardaki damar tıkanıklıklarında ve akciğer pıhtılarında ömür boyu, bazen de 6 aydan 1 yıla kadar kendi belirleyeceğimiz süre boyunca kullanmak zorunda kalıyoruz. Şu sıralar en sık karşılaştığımız şey; gereksiz kullanım. 60 yaş üzerinde misiniz, antikoagülan mı kullanmalısınız, hipertansiyon veya şeker hastası mısınız, hayır saydığım hastalıklara sahip değilseniz asla kullanmamalıyız, neden? En basiti kendimizi kestiğimizde kanama durmuyor, ciltte morluklar oluyor ama mide ve bağırsaklarda kanama daha çok oluyor ve en tehlikelisi beyin kanaması. Örnek vermek isterim; Kovid son zamanlarda çok meşhur oldu. Kovid ve diğer enfeksiyonlarda kalp hastalığı riski artıyor ama rutin antikoagülan kullanımımız bunu azaltmıyor, yaygın kullanımı kanamayı önemli ölçüde arttırıyor. Bu yüzden istediğimiz gibi kullanmamalıyız. Ne yazık ki sosyal medya büyük bir sorun. Özellikle doktor olmayan veya alanında çalışmayan kişilerin, enjeksiyon formundakilerin yanı sıra, tablet formundaki basit antikoagülanları da önerdiğini görüyoruz. Bunları kesinlikle dinlememeliler. 45-50 yaşına ulaştınız, kullanın ya da şöyle şeyler duyuyoruz; ‘Yürürüm, çabuk yorulurum’, ‘Bacaklardaki kan dolaşımını hızlandırın, antikoagülan alın’, bu çok ciddi bir hatadır. Başka bölümlere gittiğimizde ‘Çok fazla antikoagülan yazıyorsunuz’ diye bize kızıyorlar. Aslında biz yazmıyoruz, insanlar istediği gibi kullanıyor. “Doktorunuza sormadan durup devam etmeniz hatadır” dedi.

AW244493_03

“KALP ENFARKUSLARI SAÇ EKİMİ MASASINDAN GELİR”

Antikoagülanların saç ekimi sürecindeki etkisine değinen Prof. Dr. Belen, şunları söyledi: “İlginçtir ki son zamanlarda şunu tespit ettik: Saç ekimi ülkemizde çok iyi yapılıyor ve yükselişte. Saldırılar saç ekim masasından geliyor, neden kullanması gerekirken bilincini kaybetmiş olabilir?” belki oradaki yetkiliye söylemez ve kesilir. Bunlar da arttı, mutlaka işlem yapılır.” Bir örnek verelim: Bu durumun nasıl olduğunu biz hastalar görüyoruz. Antikoagülan kullanıyorsanız antibiyotik almadan önce bin kere düşünmeliyiz. Uygunsa gıdayla etkileşiminin ne olduğunu doktorunuza sorun. Bu pıhtılaşma önleyiciyi alıyorum. Bazı bölgelerde çok fazla tüketilen besinlerle herhangi bir etkileşim var mı? “Bu durumda kanama veya pıhtılaşma artabilir” dedi.

iStock-1297398866

Profesör. Belen, şunları söyledi: “Bunu hem yurt dışından gelen hastalarda hem de buradaki hastalarda görüyoruz. Stent takan bu hastalarda daha önce kalp krizi geçirmiş, bypass geçirmiş ya da bacak damarı tıkalı, eksiklikten kaynaklanıyor olabilir. İletişimin kesilmesi nedeniyle yetkililere haber vermiyorlar ve onları durdurmuyorlar. Saç ekimi uzun bir işlem olduğu için kalp krizi geçirecekler ve saç ekimi sırasında ağrıyla birlikte adrenalin de artacak ve strese gireceğiz. Bu durum kalp krizi riskini arttırıyor maalesef. Saç ekimi yapılan hastaların çoğu koroner yoğun bakım ünitesine gitmek zorunda kalıyor, maalesef lateralden dolayı durum daha kötü. Genç hastaların damarları çok gelişmemiştir. Biraz daha yaşlı olanların yan damarları gelişiyor, bir bölge tıkalı olsa bile gençlerde daha ölümcül ve daha kötü olabiliyor.

AW244493_04

“Ailemde Alzheimer ya da demans var”, “Beyne giden kan akışının artması için antikoagülanları düzenli kullanmalısın” diye düşünüyorlar. Çok çok ölümcül sonuçlar doğurabilir, bunları yapmamalıyız. “Gereksiz yere kullanan hastaya fayda sağlamadığı gibi kanama riski de olacaktır. Spor ve egzersiz kan sağlığımızı artırır” dedi.

AW244493_05

(IHA)Bu içerik Enes Çırtlık tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
Kimlik kartlarıyla ilgili bu iddia reddedildiKimlik kartlarıyla ilgili bu iddia reddedildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış - Antalya Haber
marsbahis giriş