Güncel Haberler

Marketlerden 60 markanın ürünü toplatıldı! Can kayıplarına yol açan ‘listeria’ salgını alarmı: Özellikle o kişiler tehlikede…

İlk kez 2014 yılında tespit edilen Listeria salgını en az 26 kişiyi hasta etti. Salgın nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti. Salgının kaynağına ilişkin ABD’li yetkililerden açıklama geldi.

LİSTERİA SALGINININ KÖKENİ NEDİR?

Aralık ayında yeni hastalıklar kaydedildi. Soruşturma yeniden açıldı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) son bulgularına göre, salgınla yumuşak peynir ve tek markanın ürettiği diğer süt ürünleri arasındaki ilişki ortaya çıktı.
Bu salgının, iki kişinin ölümüne ve 26 kişinin hastalanmasına neden olan Listeria gıda zehirlenmesi salgınının kaynağı olduğu belirlendi.

60’TAN FAZLA MARKA TOPLANDI

Pazartesi günü şirket, 60’tan fazla marka altında satılan yumuşak peynirleri, yoğurdu ve ekşi kremayı piyasadan geri çağırdı.
Ele geçirilen ürünler, ülkedeki ana pazarlar da dahil olmak üzere çok sayıda pazar ve tezgahta satıldı.

HER ŞEYDEN ÖNCE BU İNSANLAR DİKKATLİ OLMALIDIR

Listeria enfeksiyonları ciddi hastalıklara ve bazı durumlarda ölüme yol açabilir. Hamile kadınlar, 65 yaş üstü kişiler ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar özellikle savunmasızdır. Kas ağrıları, ateş ve yorgunluk gibi belirtiler genellikle bozuk gıda tüketildikten yaklaşık iki hafta sonra ortaya çıkar. Semptomların daha erken veya daha geç başlaması da mümkündür.

LİSTERİA SALGININDAN KAÇINMAK İÇİN NE YAPILMALI?

CDC, bu ürünlere sahip tüketicilerin bunları atması ve buzdolabını, rafları ve diğer temas alanlarını iyice temizlemesi gerektiğini söyledi. Listeria buzdolabında hayatta kalabilir ve diğer gıdalara ve yüzeylere kolaylıkla bulaşabilir.Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Dünya bu sözleri konuşuyor!  Netanyahu açıkladı: 'Saldırı emrini verdik'Dünya bu sözleri konuşuyor! Netanyahu açıkladı: ‘Saldırı emrini verdik’
Erdoğan'dan Aliyev'e seçim kutlamasıErdoğan’dan Aliyev’e seçim kutlaması
Eski Şili Devlet Başkanı Pinera'nın helikopter kazasından önceki son sözleri ortaya çıktı!Eski Şili Devlet Başkanı Pinera’nın helikopter kazasından önceki son sözleri ortaya çıktı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu