Güncel Haberler

Sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Dijital ebeveynlik kavramına dikkat çeken iletişim profesyoneli ve eğitmeni Gamze Nurluoğlu, şunları söyledi: “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizin yüzde 85’i internet kullanıyor, yüzde 81’i ise sosyal medya ve sosyal medyada aktif olarak yer alıyor. Günde 3 saatini bu platformlarda geçiriyor. Sosyal medya kullanıcılarının yüzde 5,7’sinin 17 yaş altı gençlerden oluşması ebeveynler arasında birçok soruyu gündeme getiriyor. “Birçok ebeveyn, çocuklarını siber zorbalık gibi dijital dünyanın olumsuzluklarından korumanın yollarını araştırıyor, Yetişkinlerin çocuklara zarar verebilecek sosyal medya paylaşımlarını değerlendiren Nurluoğlu, dijital dünyanın çocuklarda beğenilme isteği ve konsantrasyon sorunu yarattığını, çocukların taciz ve siber zorbalık gibi olumsuzluklarla da karşılaştıklarını vurgulayarak şunları söyledi: ” Gelişim çağındaki çocuklar bu faktörlerden daha fazla etkilenirler.Bu aşamada ebeveynlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Ancak sosyal medyanın olumsuz etkilerinden çocukları korumak için kullanımının sınırlandırılması yeterli değildir. “Ailelerin dijital kullanımın farkına varması, düzenlemesi ve çocuk büyüdükçe kendi dijital kullanımını şekillendirmesi gerekiyor” dedi. Nurluoğlu, şunları söyledi: “Çoğumuz özel hayatımıza ait fotoğrafları sosyal medyada paylaşıyoruz. Bunu yaparken sadece kendi mahremiyetini değil aynı zamanda çocuklarının mahremiyetini de dikkate alan ebeveynler var. Ayrıca çocukları adına hesap açıldığını ve kendi adına kullanıldığını da görüyoruz. Paylaşım olarak adlandırılan bu durum yanlış bir davranış modelidir. Çünkü çocukların okul ve kreş bilgilerinin açıkça belirtilmesi ve fotoğraflarının paylaşılması dijital ayak izi oluşturuyor. Çocuğun dijital kimliği onun bilgisi dışında oluşturulduğu için kişi yaşlandıkça bunu yönetmek daha da zorlaşır. Ebeveyn paylaşımı nedeniyle çocuk da siber zorbalığa maruz kalabilmektedir. Bu nedenle ebeveynlerin farkındalık kazanması ve kendilerini dijital farkındalık sahibi ebeveynlere dönüştürmeleri gerekiyor” dedi.

“DİJİTAL EBEVEYNLER TEKNOLOJİNİN DOĞRU KULLANILMASINI TEŞVİK EDİYOR”

Ailelerin çocuklarını sosyal medyada etkileşim aracı olarak kullanmamaları gerektiğini belirten Nurluoğlu, dijital ebeveynlik kavramını şöyle anlattı: Dijital dünyanın olumsuzlukları. Teknolojinin doğru kullanımını teşvik edin ve çocuklarınıza rehberlik edin. Bu nedenle dijital okuryazar olmak büyük önem taşıyor. Dijital ebeveynler baskıcı kontrolü yasaklamaz veya empoze etmez. “Çocuğu teknolojiyle kontrol edin, farkındalığını artırın ve onu risklerden koruyun.”

“AİLELER DİJİTAL KONTROL MEKANİZMASI GELİŞTİRMELİ”

Dijital çağda ailelerin bir kontrol mekanizması geliştirerek dijital dünyanın zararlarını önlemesi ve faydalarına odaklanması gerektiğini vurgulayan Nurluoğlu, ebeveynlere şu tavsiyede bulundu: “Telefon kullanımı yaş grubuna göre şekillenmeli. Çocuk, ebeveynlerinin telefonundaki tüm uygulamalara erişememelidir. Video platformlarında çocuklara özel modlar tanıtılmalıdır. Çocuğunuz kişisel telefonuna geçtiğinde ebeveyn kontrolleri açık olmalıdır. Sosyal medyayı kullanmaya başladığınızda riskler ve kötü aktörler konusunda farkındalık yaratmanız gerekiyor. Yabancı dil öğrenebilecekleri, becerilerini geliştirebilecekleri uygulamalara yönlendirilmelidirler. Çocukların hangi uygulamayı, hangi amaçla kullandıklarına odaklanmak, onları sınırlamaktan daha önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu