Güncel Haberler

Solunum yolu hastalıklarında ‘küresel ısınma’ tehdidi


Küresel iklim değişikliği ve bunun sonucunda dünya genelinde yaşanan kuraklıklar nedeniyle sıcak hava dalgalarına maruz kalma riski artıyor. Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği, meteorolojik takvimdeki değişikliklerin yanı sıra solunum yolu hastalıklarının seyrini de olumsuz etkiliyor. Bilimsel araştırmalar, artan sıcaklıkların acil tıbbi bakım ihtiyacını, hastaneye yatış oranlarını ve astım, alt solunum yolu enfeksiyonları, KOAH, kalp hastalıkları ve zatürreye bağlı ölüm oranlarını artırdığını gösteriyor.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KÜRESEL BİR SORUN”

KTÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Sağlık konusunda özellikle akciğerler etkilenir. Çünkü akciğerler dış dünyaya açık bir organdır. Yani her gün sürekli olarak bundan etkileniriz. Nefes alıp veririz. Sağlıklı bir insan 15-20 kez nefes alır. “Dakikada bir, her seferinde yarım litre hava alıp veririz. Bu, dakikada 10 litre havanın alınıp verilmesi anlamına gelir. Soluduğumuz havada bulunan her türlü biyolojik, fiziksel veya kimyasal faktör akciğerleri etkiler.” Olumlu ya da olumsuz sonuçları var” dedi.

‘HASTA BAŞVURUSUNDA CİDDİ BİR ARTIŞ VAR’

Profesör. küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin hava kalitesini de etkilediğini kaydetti. Özlü, şunları söyledi: “Yaşadığınız bölgeye veya bireysel duyarlılığa bağlı olarak örneğin alerjisi olanlar farklı şekilde etkilenebilir. Ya da KOAH, bronşit, astım, sertleşmiş akciğer gibi belli bir kronik akciğer hastalığı olanlar, vb. bu tür değişikliklere daha kolay veya daha ciddi şekilde maruz kalabilir.” Bu iklim ve atmosfer koşulları ve hava kirliliği ile ilgili dünya çapında pek çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmaların sonuçlarına baktığımızda bu etkinin doğrulandığını gözlemleyebiliyoruz “Yani soluduğumuz havadaki zararlı gaz ve tozların artmasına paralel olarak KOAH ve astım hastaları hastanelere ve sağlık kuruluşlarına yöneliyor.” Astım ataklarının ve KOAH alevlenmelerinin sıklığında ciddi bir artış var” dedi.

“SÜREÇ DİKKATE ALINARAK SAĞLIKLI ÖNLEMLER ALINMALI”

Küresel ısınmanın dikkate alınması gerektiğini belirten Prof. Özlü, “Bu sadece hava kirliliğiyle ilgili değil. Bu döngü mevsimsel olarak da farklılık gösterebiliyor. Örneğin mevsim geçişlerinde astım, alerjenlere bağlı olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında daha fazla atak geçirebiliyor. Bitki örtüsü, nem ve Bölgenizdeki hava akışı ve hava basıncı değişiyor, bunlar da etkiliyor Emboli gibi bazı hastalıklar hava basıncındaki değişikliklere bağlı olarak mevsimsel farklılıklar gösterebiliyor.Bu iklim değişikliklerinin sadece çevresel sonuçlarla kalmayıp insan sağlığını da olumsuz etkileyebileceğini öngörüyoruz. Başta akciğer hastalıkları olmak üzere çevre sağlığına bağlı birçok hastalık var. Bu süreci ciddiye alan ülkeler sağlık alanında da bu yönde adımlar atıyor.” Bunların atılması gerekiyor” dedi.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu