Güncel Haberler

Shakira, İspanya’da vergi kaçakçılığından 7.3 milyon Euro ceza aldı

İspanya’da vergi kaçakçılığı suçundan yargılanan pop yıldızı Shakira’ya 7,3 milyon euro para cezası verildi.

REKLAM

Pop yıldızı Shakira vergi kaçakçılığı davasında suçunu kabul etti ve 7,3 milyon euro para cezasına çarptırıldı.

Shakira, Barselona’daki duruşmasının ilk gününde İspanyol yetkililerle anlaşmaya vararak hapse girme riskinin önüne geçti. Kolombiyalı sanatçının ertelenen üç yıl hapis cezası para cezasına çevrilecek.

Mahkemenin verdiği bilgiye göre bu para cezası 7,3 ​​milyon avroyu aşan bir miktara tekabül ediyor.

Shakira, yaptığı açıklamada, “Mücadelelerimi seçmem gerekiyor ve şu anda benim için en önemli şey, çocuklarımın dolu dolu bir hayat yaşamasını sağlamak için elimden gelen her şeyi yapmak.” dedi. dedi.

Grammy ve Latin Grammy ödüllü sanatçı, bu davada işlerini yoluna koymak için İspanyol vergi makamlarına şimdiden 17,2 milyon euro ödedi.

Mahkemeye çıkan 46 yaşındaki dünyaca ünlü yıldız, mahkeme başkanı Jose Manuel del Amo’ya suçunu kabul ettiğini ve cezayı kabul ettiğini söyledi.

Shakira, 2012 ile 2014 yılları arasında İspanyol hükümetine 14,5 milyon Euro vergi ödememekle ilgili altı suçlamayı kabul ettiğini doğrulamak için “evet” yanıtını verdi.

İlerleyen haftalarda 100’den fazla tanığın dinleneceği duruşma sadece sekiz dakika sürdü.

“Cennet Belgeleri”nde adı geçen

Temmuz ayında savcılık, şarkıcı için sekiz yıl iki ay hapis ve 24 milyon euro para cezası talep etmişti.

Shakira’nın avukatları Kasım 2022’de yaptıkları bir başvuruda, Shakira’nın söz konusu dönemde yılda 60 günden fazla ülkede bulunmadığını söyledi; Vergi mukimi sayılabilmesi için yarım yılını İspanya’da geçirmiş olması gerektiğini savundu.

Shakira, 2012 ile 2014 yılları arasında İspanya’da yılda 183 günden fazla yaşadı; bu sürenin üzerinde bir kişinin vergi mükellefi olarak kabul edilmesi gereken eşiğin üzerinde yaşadı.

2019 yılında sorgulandığında masumiyetini koruyan Shakira, geçen yıl davanın reddi yönündeki itirazını kaybetmişti.

Aralarında Madonna ve U2’den Bono gibi müzik dünyasının ünlü isimlerinin de bulunduğu pek çok kişinin vergi kaçakçılığı ağlarına ilişkin sızdırılan “Paradise Papers”da Shakira’nın adı yer aldı.

Shakira’nın eski Barcelona futbol yıldızı Gerard Pique’den Milan ve Sasha adında iki çocuğu var. Çift, 11 yıllık ilişkilerini geçen yıl sonlandırmadan önce Barselona’da birlikte yaşıyordu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu