Pazar, Temmuz 14

Koronavirüsün ardından yeni hastalık uyarısı! 26 ülkede görüldü, M çiçeği virüsü vakalarında artış yaşanıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nde M-pox virüsü alanında uzman olarak görev yapan Rosamund Lewis, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nin (BM) haftalık basın toplantısına çevrimiçi olarak katılarak değerlendirmelerde bulundu.

Lewis, M çiçek hastalığı vakalarının artmaya devam etmesiyle halk sağlığı açısından tehdit oluşturmaya devam ettiğini vurgulayarak, yıl başından bu yana dünya çapında 3 bin 100’den fazla vakanın bildirildiğini söyledi.

26 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

“Yalnızca Mayıs ayında 26 ülkeden yaklaşık 600 doğrulanmış vaka DSÖ’ye bildirildi.” Lewis, özellikle Afrika’da M çiçek hastalığı vakalarında artış olduğuna dikkat çekerek, kök nedenlerin belirlenmesi için yoğun araştırma yapılması çağrısında bulundu.

Lewis, Nisan ayından bu yana, Güney Afrika M çiçeği virüsünün bir çeşidi olan “örtülü IIb” virüsü nedeniyle 13 doğrulanmış vaka ve iki ölümün bildirildiğini kaydetti.

DAHA FAZLA ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin büyük bir salgınla karşı karşıya kalmaya devam ettiğini belirten Lewis, yalnızca 2024 yılında bildirilen 9 milyar 291 milyon çiçek hastalığı vakasının 419’unun ölümle sonuçlandığını söyledi.

Lewis, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tespit edilen çiçek hastalığı M virüsü vakalarında vaka ölüm oranının yüzde 5 civarında olduğunu kaydetti.

Salgın nedeniyle çoğu çocuğun öldüğüne dikkat çeken Lewis, Afrika’da çiçek hastalığı M vakalarında son dönemde görülen artışın ele alınmasının kritik bir ihtiyaç olduğunu da vurguladı.

Kaynak: AA

Bu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay: Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay: “Yangının elektrikten çıkmadığı belge ve görüntülerle kanıtlandı”
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Bahçeli arasında sürpriz görüşme!  Gözlerimiz yarınlara çevrildiCumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Bahçeli arasında sürpriz görüşme! Gözlerimiz yarınlara çevrildi
Ankara'da buluştular.  “Özel gündem” iddiasına yanıt.Ankara’da buluştular. “Özel gündem” iddiasına yanıt.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış - Antalya Haber
marsbahis giriş